Смяна на личния лекар - срокове и документи

Ние питаме, НЗОК отговаря
Отговори
lion

Мнение от lion »

"Дали личният лекар може да откаже да издаде болничен лист?" - ами естествено че може да откаже. След преглед при необходимост (по преценка на лекаря) той може да издаде болничен лист - все пак е финансов документ за който лекаря носи пълна финансова отговорност.

Правилният въпрос е - "Може ли личният лекар да се отнася грубо и неучтиво с пациента?" - не, не може.

Но знаете ли, че всеки лекар който ви е прегледал може и има право да ви издаде болничен лист. Моят въпрос към вас е - "Защо лекарите в спешен център не са ви издали болничен лист след като са ви прегледали, а ви препращат на личния ви лекар?".
Аватар
cheer_up

Въпрос

Мнение от cheer_up »

Добър ден на всички и от мен :) Извинявам се ако темата не е на мястото си, но преди мъничко се регистрирах и все още не съм запозната с форумчето.

Виждам, че тук има доста компетенти хора, затова бих искала да попитам нещо (не обвинявам никого, просто информативно искам да знам)

Моята лична лекарка, преди да имах навършени 18г. (навърших ги преди почти година) ми взимаше винаги пари за преглед, това редно ли е? (Защото на съучениците ми личните не им взимаха)
Другото, което е... миналата година на моя набор им правиха няколко ваксини, на мен нито една. Майка ми отиде и говори с нея, тя каза че си била знаела работата, да не се бъркаме. Което не мисля, че е въобще редно. А в личния ми картон пише, че всички ваксини са ми направени.
И последното, което искам да попитам редно ли е сега, когато вече имам годините да си плащам всичко (преди 2 седмици и оставих здравната си книжка за заверка и до ден днешен не мога да я намеря да си я взема, по думите на майка ми сигурно чакала да и платя. Уви, никога не мога да я намеря на работното й място, винаги я търся вкъщи...ситуацията е доста объркана).
Благодаря на всички за разбирането и за нервите да четете и моите проблеми, понеже предполагам вие си имате достатъчно свои.
Ще бъда много благодарна ако някой ми отговори.
Лек ден!
asya067

ТЕЛК решение:

Мнение от asya067 »

Извинете, търся компетентно мнение за следния казус:
16 годишният ми син е с нелечимо генно заболяване - мукополизахаридоза и февруари 2010г. специализиран ТЕЛК отсъди инвалидност 100% с ЧП (чужда помощ), но с основна диагноза - тежка умствена изостаналост, а генното заболяване е посочено на последно място в констатации от медицинските изследвания, представени документи и мотиви за експертно решение. При така формулираното ТЕЛК решение има ли някъкви недостатъци в социално и финансово отношение, просто защото психичното заболяване (олигофрения) е следствие липсата на един ензим и нарушената обмяна на веществата.
Не става въпрос за оспорване на % инвалидност, а за евентуално бъдещо лечение, подпомагано от здравни и социални фондове, на базата на регистри на ТЕЛК решения.
Благодаря предварително.
ptomoff
Site Admin

Мнение от ptomoff »

Не се притеснявай. Ще ползваш всички социални придобивки независимо от заболяването. Предполагам, че това не е първият ТЕЛК?
jasi

Промени в ЗЗО

Мнение от jasi »

Време е за нови промени в Закона за здравното осигуряване , които ще ни позволят сами да избираме къде да внасяме здравните си осигуровки , както и даващи ни право да прекъсваме здравно осигурителните си "права" , без за това да трябва да се превръщаме в длъжници на тази държава (както е сега)!
Гражданска петиция срещу липсата на право на избор за здравно осигуряване

http://bgpetition.com/Sreshtu-lipsata-n ... index.html
Неврие

здравни осигуровки на студенти

Мнение от Неврие »

Здравейте на всички !
Имам голям проблем със здравните в университета ,който следвам!
как да ви обесня накратко незнам,но знам че всеки си гони интересите!
Студентка съм първа година... в началото на записването трябва да се попълват документи за здравните както си е редно,НО при моито попълване и не само на мен ами и др колеги се оплакват,самия формуляр е измислен по много прост начин че се обърква човек или разбира грешно! сега ако ви обясня много дълго ще стане! и разбира се при предаване на попълнени документи, трябва - уж са длъжни да проверят и да пипат кое как сме попълнили,но това при някои се пропуска!
ТА почнал е университета по погрешка да плаща моите осигуровки и после е прекъснал! става въпрос за 5 месечен период вече! видях цялата олелия когато ходих на лекар за направление и не ми беше отпуснато!-логично!
А беше спешно и трябваше да платим от джоба си към 200лв за прегледи кадето казаха че нищо ми нямало-но това е др!
после майка отиде говори с тях аааабеее дълга и широка

Накратко питам независимо от грешките дали тяхни или мои-как да ги платим тези осигуровки,защото трябва да ходя на лекари, а не съм милионер!
В НАП отказаха ние да платим-тъй като щом университета е почнал да плаща трябва да плати то! те нямали право да взимат от нас пари! В университета викат че трябва ние да си ги платим .... обеснихме какво са казали оттам и сега бавят много нещата все измислят нещо някаква причина да ходя следващата седмица така цял месец мина.... :? :cry:
много съм притеснена а имам основателна причина да се оправят! само дето нито ние може да платим нито те плащат ...... нз какво става
ptomoff
Site Admin

Мнение от ptomoff »

Плащаш за последните три месеца - януари, февруари и март и след няколко дни ще си с възстановени права. След това отиваш в НЗОК и пишеш жалба и описваш казуса. До месец трябва да имаш отговор.
Неврие

Мнение от Неврие »

искрено благодаря! :nenene:
извинявам се за предната тема ама нещо с клавиатурата съм направила !
сега чакам отговор от "най-престижния"университет на България,ако пак отложат вечееее... знам... опитах се да бъда любезна и търпелива ама то вече прекалиха-не сме балъци!
мерси пак ....всичко хубаво!
стеф

ТЕЛК щитовидна жлеза

Мнение от стеф »

На 36 години съм.Преди 12 години съм оперирана от карцином на щитовидната жлеза.Възможно ли е сега да подам документи за ТЕЛК?
ptomoff
Site Admin

Мнение от ptomoff »

Отивате при личния лекар и го/я питате, защото той/тя е човекът, който издава направление за ТЕЛК.
kk_87

ГЛУПАВИ ЛЕКАРИ

Мнение от kk_87 »

И аз имах проблем с моя личен лекар.Наложи ми се операция на гърдата и вместо да ме прати при ехограф ме праща на мамолог,а аз дори нямам 30 години.Това на нищо не прилича.А схемата каква била.Отивам на мамолог с това направление,тя ми прави ехография и си доплащам 15 лв.Това само в БГ може да стане
lion

Мнение от lion »

Не искам да оправдавам някой лекар който се е опитал по схема да ви изцуцурка 15лв. (ако е такъв случая), но за мен е още по-учудващо че някой оценява здравето си по-евтино и от 2кг кашкавал.
venushka

ТЕЛК92%

Мнение от venushka »

Здравейте!Майка ми е с92% инвалидност от ТЕЛК от 15 год.Здравословното и състояние от тогава е доста влошено.Има ли право с тези проценти на чужда помощ и какъв е реда?Пак ли ще трява да я водя по лекари,защото е със инв.количка.Моля за отговор.Тя е на75 год.
velyanov

Рецепта от личен лекар

Мнение от velyanov »

Бих желал да споделя един проблем в този форум и се надявам да получа отговор от компетентно лице. Проблемът е кожен. Кратка хронология: На 30 август посещавам личния си лекар, който ми дава рецепта(не ми казва каква е диагнозата) за мазане с Флуцинар, маз. На 2 септември отивам отново, виждайки че от това мазане няма ефект. Този път помолих личният лекар за направление за кожен лекар. Отговори ми, че не може за няколко пъпчици да ми дава направление. Написа друга рецепта - нещо за мазане и 7 хапчета / не мога да разчета точно рецептата. Реших да отида при кожния лекар и да си платя за прегледа, въпреки че съм здавно осигурен. Кожният лекар ми постави точна диагноза и ми я написа / не мога точно да я разчета, но се отнася за кожна инфекция. Даде ми рецепта за Азатрил капсули и Фусидин крем и категорично отхвърли рецептите на личния лекар. Защо след като съм здравно осигурен ми се отказва направление? А фактът, че личния лекар ми предписва просто някякви лекарства не знам как да коментирам. Искам да добавя че познавам и личния си и кожния лекар от години и че това е втори подобен случай. За период от 1 година това е 2-ро направление, за което аз моля личния си лекар.
ELIVAL1980

WPW синдром и ТЕЛК

Мнение от ELIVAL1980 »

Военноинвалид съм от 1997г. - със установена диагноза WPW синдром, лявокамерна недостатъчност и синдром на преждевременно възбуждане. Пия кордерон в момента. Януари ми беше направена коронарография. Сега след по-продължителен болничен за временна нетрудоспособност искат да ми се извърши ЕФИ и аблация в Национална кардиологична болница в София. Интересува ме след тази интервенция дали ще загубя правото си на ТЕЛК и военноинвалидност. И какви рискове крие тази операция ако мога така да я нарека. Предварително ви благодаря.
Отговори