Към какъв специалист да се обърна.Мога ли да се оправя сама?

Модератори: fotografa, Bulgaricus

Заключена
kalimma

Към какъв специалист да се обърна.Мога ли да се оправя сама?

Мнение от kalimma » Пон Юни 01, 2009 9:27 pm

Здравейте момичета и момчета. Имам голяма нужда от съвет, а не знам накъде да хвана. Става въпрос за страх от земетресения. Проблемът при мен е наистина голям. Естествено се задълбочава след като усетя такова или разбера, че е имало наблизо. От там насетне аз не съм себе си - треперя постоянно, нарушава ми се ежедневната активност - влияе ми зле на работата, сърцето ми ще изскочи, потят ми се ръцете, повръща ми се и не мисля за нищо друго освен за това. Естествено, че постоянно имам чувството нещо се тресе около мен, качвам кръвно.
Когато съм сама плача от страх...
В миналото също ме е било страх, но напоследък стана просто неописуемо. Два дена след земетресението ноември месец миналата година, направих спонтанен аборт... Искам да се справя с този страх, но не знам дали ще успея сама. За сега не съм пила лекарства, само след последното пих мента, глог и валериан, но освен, че ми се зави свят, за друго не помогна.
Искам да ми дадете някакви съвети как да се справя с този проблем, защото наистина ме погубва - не физически, а психически. Дори не знам как се нарича тази фобия, но предполагам, че е някакъв вид страхова невроза. Много ще съм ви благодарна ако ме насочите към някакви специалисти или да споделите как се справяте ако имате подобни проблеми.

miky

Мнение от miky » Пон Юни 01, 2009 9:39 pm

Правилният специалист е психиатър. Описаното от вас разстройство прилича на страхова невроза (паническо разстройство). За бъдете сигурни - най-добре посетете специалист, който да диагностицира състоянието и евентуално да предпише лечение. Паническите тревожности се лекуват, в момента на пазара има наистина добри медикаменти.

kalimma

Мнение от kalimma » Вто Юни 02, 2009 10:06 am

miky написа:Правилният специалист е психиатър. ..
А всеки един психиатър ли може да ми помогне или има специализирани в тази насока? Не знам как да намеря точният специалист. Ще се радвам ако може да ми помогнете.

jasi

Мнение от jasi » Сря Юни 03, 2009 10:15 pm

Здравейте kalimma ,
трябва да промените представите си , които имате за земетресенията.
Те са обичайни явления и повярвайте , голяма част от тях не са разрушителни.
В момента ако не може да се справите с фобията си , вземете медикамент (разбира се под лекарски контрол).
България е разположена върху територия с висока сеизмична активност , така че и занапред ще усещаме земетресенията.

Само разберете , че контрола над медикаментите е в ръцете на медиците , а управлението на представите Ви е във вашите ръце.

kalimma

Мнение от kalimma » Чет Юни 04, 2009 1:21 pm

jasi написа:Здравейте kalimma ,...
Здравейте Jasi. Изключително съм Ви благодарна за отговора. Всичко, което сте написали, го знам много добре. Но, за съжаление, изниква големият въпрос "КАК": Как да си променя представите за земетресенията?, Как да не се страхувам по време на и седмици след това? Как да продължа да живея живота си нормално?
Сигурна съм, че ако намеря отговори на тези върпоси, 90 % от проблема ще е решен и именно заради това търся помощ.
Още веднъж ви благодаря за отговора, защото той ми помага да тръгна в правилната посока

jasi

Мнение от jasi » Чет Юни 04, 2009 3:27 pm

По време на земетресения е добре да имаме "малко страх" , защото това ще ни помогне да реагираме адекватно при самозащита.
Да се мисли седмици след труса за предстоящи земетресения си е загуба на време и енергия.
Има метод за справяне с фобиите , при които се заменя фобията със заместител.Този заместител не ни разрушава , носи ни удоволствие и измества изцяло страха ни.
Не може едновременно да чувстваш радост , вдъхновение и страх.
Избрания заместител е строго индивидуален и зависи от потребностите и вътрешния свят на чавека.
Това може да е вид изкуство , общуване с специални за нас хора , спортове , нова дейност и т.н.
Като намериш правилния заместител , не остава никакво място за фобията.

Успехи!

Заключена