Направления за здравни книжки!?

Форум за взаимопомощ на общопрактикуващите лекари в България

Модератори: fotografa, Група на лекарите

Отговори
fotografa

Направления за здравни книжки!?

Мнение от fotografa » Чет Авг 10, 2006 3:12 pm

С възмущение прочетох в сайта на здравната каса въпрос следното запитване дали е вярно, че касата не поема изследванията за здравна книжка - кръв за ВАСЕРМАН, изпражнения за заразоносителство и последвалия отговор, с който отново ни слагат на топа на устата. Да казват, поема ги, ама не казват, че има лимит !? Що за безобразие!

lion

Мнение от lion » Съб Авг 12, 2006 11:38 pm

НЗОК не са виновни за безобразията които вършат. Просто срещу тях не стои никой и те си водят коня както си искат. Докато БЛС не започне да защитава всички свои членове , а не само болнична помощ , нещата ще бъдат така.

fotografa

Мнение от fotografa » Пон Авг 21, 2006 5:51 am

Ти познаваш ли вашия регионален представител на БЛС? Ако едно дете не заплаче, майка му може и да не разбере, четрябва да го нахрани!

lion

Мнение от lion » Вто Авг 22, 2006 9:10 am

Не сме толкова голям град и се познаваме много добре. Та е безсмислено да ти обяснявам колко е безсмислено да търся подкрепа от регионалния шеф на БЛС, именно щото много добре се познаваме - меко казано приема доводите ти ако са подкрепени с финикийски знаци.

fotografa

Мнение от fotografa » Вто Авг 29, 2006 9:21 pm

Гадно ми е да слушам за тия тъпи провинциални номера. Като работех в провинцията и аз бях потърпевш. Завръщайки се в столицата стана малко по-добре, но най-добре се получи като дойде реформата. Винаги съм го чакал тоя момент - да влезем в конкуренция и тогава да се види, кой колко струва. Но равен старт няма!

fotografa

Мнение от fotografa » Вто Сеп 18, 2007 7:10 pm

Нещата се изчистиха постепенно. НЗОК не признава направленията здравни книжки и който има нужда си ги заплаща. Хората разбраха и вече не птротестират.

george

пояснение

Мнение от george » Пет Сеп 28, 2007 11:24 pm

Заплаща ли НЗОК изследванията за издаване на здравна книжка за започване на работа в обекти, в които се произвеждат и търгуват храни, в бръснарски, фризьорски и козметични салони(съгласно Наредба №15/27.06.2006 г. на МЗ)?

Отговор от НЗОК, публикуван в интернет сайта на адрес: http://www.nhif.bg, въпроси и отговори/ най-често задавани въпроси:

. НЗОК не заплаща изследванията за издаване на здравна книжка за започване на работа в обекти, в които се произвеждат и търгуват храни, в бръснарски, фризьорски и козметични салони, съгласно Наредба №15/ 27.06.2006 г. на МЗ.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Какъв тип регулативни стандарти следва да издаде ОПЛ за извършване на изследванията на децата, които се заплащат от НЗОК, при постъпването им в ясли?
Отговор от НЗОК, публикуван в интернет сайта на адрес: http://www.nhif.bg, въпроси и отговори/ най-често задавани въпроси:

Ако дейностите, необходими за изследвания на деца при постъпването им в ясли, са от обхвата на профилактичните изследвания, за които НЗОК заплаща, стандартите са като за профилактика, в противен случай не се предвиждат стандарти за този вид дейности.

fotografa

Мнение от fotografa » Нед Окт 21, 2007 11:04 am

От това става ясно, че здравната система е недофинансирана, хората да бъркат в джоба си и да доплащат за здравни услуги, а на джипитата им се скъсват нервите да удържата на напъните на тези, които с право настояват - плащам си здравни осигуровки и съответно - искам!
Вероятно с навлизането на частни здравни фондове и ясно маркиране на пакета от услуги нещата ще се поизчистят.

lion

Мнение от lion » Пон Окт 22, 2007 5:06 pm

Да ама, настоящите управляващи въобще и не мислят още за частни фондове и демонополизиране на НЗОК. Обратното - миналата седмица тихомълком, без кворум в залата приеха на първо четене да освободят всички пенсионери от потребителска такса. Нали идат избори. Не мога да разбера - имат ни за най-големите балъци и за това ли винаги на наш гръб (джоб) си градят социалната политика. Не е ли по-социално да им дават по един безплатен хляб на ден в магазините (естествено за сметка на търговците, а не на бюджета). :evil:

fotografa

Мнение от fotografa » Сря Окт 31, 2007 11:35 pm

Според мен си играят с огъня. Явно не са си взели поука от стачката на учителите. На тях ясно ли им е какво е да се обяви стачка по отношение на една категория от електората, която биха се надявали да ги подкрепи? Решили да печелят избори на наш гръб и с нашия труд. Евтин популизъм! Аз нямам нищо против, но ще настоявам социалното министерство да заплати таксите вместо освободените. Да не си въобразяват, че това, което са си наумили няма да рефлектира върху обществото по неприятен начин. Е не сме чак такива овце! Както казва един колега - на всяко действие има противодействие.

ptomoff
Site Admin

Мнение от ptomoff » Чет Ное 01, 2007 10:43 am

Щом всеки лекар започне да отказва да записва пациенти, освободени от такса, ще се сетят, но тогава изборите ще са минали...

fotografa

Мнение от fotografa » Чет Ное 01, 2007 3:30 pm

Мисля, че това е едно от нещата, които да залегнат в НРД 2008 - не само пациентите да могат да се отпишат от лекаря си, но и лекарите да могат да се освободят от пациенти, които затормозват работата им. Аз съм възмутен как има хора, които със сладострастие ти губят времето!

Отговори