Кой е най подходящия начин да съхраним информацията?

Софтуер за медици или медицина за вашия софтуер - проблемът лесно може да бъде решен.
fotografa

Кой е най подходящия начин да съхраним информацията?

Мнение от fotografa »

Кой е най подходящия начин да съхраним информацията? Често правим архив, но какви носители са най - сигурни? Дискетите в един момент не се отварят, Дисковете не се четат...Една преносима памет обаче бе изпрана в пералнята, а на информацията на нея нищо не и се случи!
ptomoff
Site Admin

Мнение от ptomoff »

100%-това гаранция за съхраняване няма. Затова, ако е с голяма важност, информацията трябва да се съхранява на няколко носителя. Най-несигурният начин са дискетите. Флаш-паметите има определен живот (брой записвания), хард-дисковете - също.
lion

Архив

Мнение от lion »

Аз лично всеки ден правя архив на данните в кабинета и нося същите данни и на домашния компютър. Всяка седмица правя и архив на диск. Според мене (и според последните тезиси след 11 септември) е важно архивите да са в друга сграда, а не в тази в която са данните.
ptomoff
Site Admin

Мнение от ptomoff »

Да, това е добър начин за защита на данните.

Още по-хубаво щеше да бъде, ако имаше взъможност цялата необходима информация да се праща на касата през интернет, а не само по дискети.
fotografa

Мнение от fotografa »

Ще дойде и това време, обещавам ви.
ptomoff
Site Admin

Мнение от ptomoff »

fotografa написа:Ще дойде и това време, обещавам ви.
Вече говориш като политик :twisted:.
lion

Да живеят всички РЗОК-та по всички земни кълбата

Мнение от lion »

К'во обещаваш, бе колега. :) Че нали преди три-четири месеца когато започнах да се отчитам на СД-та едно маце от информационния им отдел дето приема документите ми каза: "Ама аз не съм работила със СД-та и не знам как става" :( :shock: . Онемях. Не'ам думи.
ptomoff
Site Admin

Мнение от ptomoff »

Не виждам защо те учудва този факт, при положение, че всички банки в БГ (без изключение) приемат заявки за масови плащания и други операции на дискета под DOS. И това се случва в 21 век, когато в цивилизованите страни са забравили как изглеждат дискетите, а си мислят, че DOS е някакъв вид вирус :mrgreen:.

И най-тъпото е, че това са законови изисквания, а не приумица на банките. Т.е. държавата няма желание да се справи с проблема. Правят се поръчки за Уиндоус (където комисионните са огромни), а например с Линукс проблемите със сигурността на ПЦ-то са нищщожни. Един вид държавата се обвързва с една компания и продуктите й (уърд, ексел уиндоус). Но в това положение и БЛС няма какво да направи и да иска.
fotografa

Re: Да живеят всички РЗОК-та по всички земни кълбата

Мнение от fotografa »

lion написа:К'во обещаваш, бе колега. :) Че нали преди три-четири месеца когато започнах да се отчитам на СД-та едно маце от информационния им отдел дето приема документите ми каза: "Ама аз не съм работила със СД-та и не знам как става" :( :shock: . Онемях. Не'ам думи.
Как така си онемял!? Аз при такава ситуация ги спуквам от майтап :twisted: Хич не им прощавам, та ако ще да е шеф на шефовете на здравна каса.
Още веднъж ви обещавам, че след време информацията ще се лее като пълноводен поток по нета.
kcom

Мнение от kcom »

Говорим си за архиви - хубаво.. От CD то по-добро няма.. Обаче.. Интересно ми е при условие, че лекарите не са регистрирани по закона за защита на личните данни, по какъв начин при това архивиране се гарантират личните данни на пациентите?!
lion

Мнение от lion »

"kcom", някой много те е излъгал. ОПЛ са регистрирани по закона за защита на личните данни и имат статут на администратори по този закон. Чети!
kcom

Мнение от kcom »

Искаш да ми кажеш, че личните лекари са регистрирани по закона за личните данни? Ако е така добре (не споря).
ptomoff
Site Admin

Мнение от ptomoff »

Регистрацията е задължителна за всеки който борави с лични данни независимо дали е лекар, нотариус или какъвто ще да е. Ако някой лекар не се е регистрирал, пропускът си е лично негов.
lion

Мнение от lion »

И наказателната отговорност по ЗЗЛД също си е негова. :) :)
fotografa

Мнение от fotografa »

kcom написа:Говорим си за архиви - хубаво.. От CD то по-добро няма.. Обаче.. Интересно ми е при условие, че лекарите не са регистрирани по закона за защита на личните данни, по какъв начин при това архивиране се гарантират личните данни на пациентите?!
Лекарите СА регистрирани по закона за защита на личните данни!
Отговори