Смяна на личния лекар - срокове и документи

Ние питаме, НЗОК отговаря
Отговори
Странен

Мнение от Странен »

ТЕЛК-а е задължителен ,но за сега се отказвам да си местя пенсията ! Онзи ден разговарях със една санитарка ,която е тук /Испания/ на гости .След като ми разказа за отчаяното положение на здравеопазването във България ,реших да изчакам . Най вероятно ще живея във БГ ,но при сложни ситуаций ще идвам тук ,тъй като всичко ми е/включително и на съпругата ми/ напълно безплатно ,даже и лекарствата ,независимо какви са те. Поздрави !
sg7

Има ли някакви срокове за произнасяне на ЛКК и НЛКК?

Мнение от sg7 »

:?: Кой контролира спазването на сроковете за произнасяне на ЛКК и НЕЛКК?
Въпросът ми е принципен и се отнася за всички граждани потърсили услугите на тези институции? Не мислите ли че липсата на контрол е причина за голямата корупция в този сектор?
:idea: Ако е верно твърдението на тези институции, че причината за неоправдано големите срокове в който се произнасят по делата на гражданите не зависят от тях а от други обстоятелства, не е ли по-морално да подадат оставка и да си потърсят работа с която могат да се справят успешно?
Възраст: 75 г.; ръст: 168 см.; тегло: 73 кг. Заболявания: пълна слепота на дясното ми око - инвалидизирано при операция на ретината. Хипертония. Бронхиална астма. Стриктура на уретера.
Използувани медикаменти: Коринфар, буто астма, песизиф, новфилин
fight_bg

Телк за хора с увреждане на епилелепсия-71%неработоспобност.

Мнение от fight_bg »

Можели да те съкратят от работата и какви са бонусите който ще получа имам телк- 128 килограма на 23 години съм .1.78 ръст.
psto

Добър личен лекар

Мнение от psto »

Моля ви, препоръчайте ми добър личен лекар от 18 ДКЦ. Предварително благодаря!
Vesela35

Мнение от Vesela35 »

Здравейте,

Искам да попитам ако някой знае какво ще стане след подаване на оплакване от личния ми лекар към РЗОК?
В моят случай тя ме постави в много патова ситуация.
Родих в Америка и изчитайки всички документи и след консултация със счетоводители в БГ разбрах, че съгласно Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността болничен лист за дете родено в чужбина се издава от GP на майката след представяне на определени документи. Всичките необходими документи й бяха представени и тя отказа да ми го издаде с мотив, че не е срещала подобен случай.
От некомпетентност и безотговорност човек може да рискува работата си.
Просто искам да знам ако някой знае какво още мога да направя освен жалбата.
Благодаря!
fotografa

Мнение от fotografa »

Третият болничен, който се издава след раждане се издава от семейния лекар, при който е записано детето. Вторият обаче се издава от лечебното заведение, където е протекло раждането. Във Вашия случай раждането не се е случило на територията на страната и е редно да бъдете насочена към АГ комисия за издаване на необходимия Ви документ. На Вас - честито Ви американче. Мисля, че по американските закони дете родено на територията на страната се води с американско гражданство. Някой път настава окументален хаос. Примен има една майка, която не може да запише детето си защото се е родило в Италия и няма ЕГН. И така го лекуваме това дете без ЕГН. Но това поражда документални проблеми.
Vesela35

Мнение от Vesela35 »

Незная за каква комисия става въпрос на мен ми дадоха следното:

Наредба за медицинската експептиза на работоспособността:

Чл. 26. (1) Отпускът поради бременност и раждане на осигурената в размер 135 календарни дни за всяко дете се разпределя в 3 болнични листа, както следва:
1. за 45 календарни дни преди раждането; болничният лист се издава еднолично от лекаря, който осъществява наблюдението на бременната; в болничния лист задължително се вписва терминът на раждането;
2. за 42 календарни дни непосредствено след раждането – от лекаря, който е водил раждането; ако раждането е станало без медицинско наблюдение – от личния лекар;
3. за 48 календарни дни – продължение на предходния болничен лист – от лекаря, при който е регистрирано детето, или от личния лекар на родилката; когато детето почине, дадено е за осиновяване или е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка преди изтичането на 42 дни от раждането му, болничен лист за остатъка до 135 дни не се издава.
Така че или личният лекар на майката, или педиатърът, при който е регистрирано детето, трябва да издаде третия болничен лист. Още повече, че именно личният лекар трябва да издаде болничния лист за раждане, станало в друга страна, с която нямаме договор в областта на социалното осигуряване.
Чл. 46. Болничен лист за раждане, станало в чужбина, се издава от личния лекар въз основа на следните документи:
1. акт за раждане на детето;
2. декларация, че детето е живо и не е дадено за осиновяване;
3. документ за ползвания отпуск при бременност;
4. копие на трудов договор или осигурителна книжка на лицето.

След като представих всичко това тя отказа да ми го издаде с мотив, че не е срещала подобен случай.
fotografa

Мнение от fotografa »

Ами отнесете се към здравната каса. Ума ми не го побира какво ще и стане , ако Ви издаде такъв болничен. Проблем ще е , ако детето няма ЕГН.
Vesela35

Мнение от Vesela35 »

да така е
благодаря за отговора
jasi

Здравно осигурителни вноски

Мнение от jasi »

Интересува ме дали здравните вноски могат да се заплащат на място в РЗОК или единственият начин на плащане е по банков път?
ptomoff
Site Admin

Мнение от ptomoff »

Не знам дали в РЗОК можеш да платиш на каса, защото парите за осигуровките (задрвни, социални) се плащат по сметки на НАП. Ако има гише, то пак ще е на някоя банка (вероятно СИБанк).
jasi

Мнение от jasi »

Иска ми се да избегна посредичеството на банките , които си увеличават таксите за банков превод през 2 месеца.
ptomoff
Site Admin

Мнение от ptomoff »

Разбирам те напълно. Аз, например, си ги плащам през epay. Комисионната за всяко платежно (плащам на 3-5 месеца веднъж) е 80 ст и не се занимавам нито с ходене по банки, нито плащам големи такси.
Селина

Мнение от Селина »

Не създадох нова тема,защото видях,че тази я има.Моят въпрос е...Защо при проверка на децата ми,които са на 11г- и 2 г излизат месеци с неплатени здравни осигуровки?Благодаря предварително.... :shock:
skarabeq

Личния лекар има ли право да откаже да издаде болничен лист?

Мнение от skarabeq »

Личния лекар има ли право да откаже да издаде болничен лист.
Случея е следния, отивам рано сутринта в спешния кабинет да ме прегледат и да ми предпишат нещо за да ми минат болките в корема, от там ми издават един лист (формат А4) и ми казват да ида при личния лекар да ми издаде болничен лист.Когато отидах при личния лекар, тя ми казва "кой ти е написал това?", аз и отговорих в спешния кабинет сутринта, а те ми отговори и "ами аз съм тук от сутринта",аз и обясних че в 7 ч. съм отишъл на спешния, а тя пак нейното си знаеше защо не съм отишал при нея.Та въпроса ми е има ли право личния лекар да не ми издаде болничен лист?
Отговори